آیا گچبری برای خانه لازم است؟

آیا گچبری برای خانه لازم است

فهرست مطالب

آیا گچبری برای خانه لازم است  ؟ یکی از کارهایی که برای زیبا سازی محیط داخلی ساختمان از دیرباز رواج داشته هنر تزئین نمای داخلی می باشد. این تزئینات جنبه های مختلفی داشتند. هر چند بیشتر ویژه اماکن خاص بود‌. اگا برخی از خانه ها خصوصا خانه های اعیانی در دوران گذشته نیز از این امر استفاده می کرده اند. تزئیناتی مانند آینه کاری و پنجره های رنگی سرامد همه این موارد گچبری می باشد. در مقاله پیش رو تصمیم داریم ضمن توضیح در مورد گچبری پیرامون این که آیا گچبری برای خانه لازم است یا خیر اطلاعات بیشتری در اختیار شما قرار دهیم‌.

توضیح در مورد گچبری

در مورد تعریف گچبری بایستی گفت عبارت است از طراحی و ساخت خطوط، گلها، نقش های هندسی و صور حیوانات بر روی سقف و دیوار داخلی ساختمان. با کمک خمیر گچ را گچبری می گویند فرایند این ساخت برعهده معماران و هنرمندان این رشته می باشد که به آنها گچبر می گویند. در این حالت باید دانست که آیا گچبری برای خانه لازم است.

روش های گچبری

امروزه گچبری به دو شیوه سنتی و مدرن کار می شود.

در گچبری به روش سنتی انجام کلیه مراحل و ساخت طرح ها بوسیله دست می باشد. طرح ها نیز جنبه قدیمی شامل معرق، گل و مرغ و دیگر انواع برگرفته از نقوش بجا مانده از قدیم دارد.

گچبری مدرن نیز به روشی گفته می شود که دیگر از طرح ها و نقوش سنتی خبری نبوده و بیشتر از خطوط و طرح های هندسی استفاده می گردد. نکته مهم در مورد این دو سبک از گچبری که بایستی گفت گچبری سنتی بیشتر در سقف و پذیرایی اجرا می گردد. اما در روش مدرن قابلیت اجرا برای تمامی اتاق ها و راهرو نیز وجود دارد. در این دو حالت اما باید دانست آیا گچبری برای خانه لازم است؟

روش های گچبری

با توجه به پیشرفت تکنولوژی و امکان ساخت قالب های گوناگون گچبری نیز از این قانون مستثنی نبوده و امروزه انواع طرح ها بصورت پیش ساخته تهیه و نصب می گردند. به خاطر همین کار گچبری به دو روش دستی و پیش ساخته اجرا می گردد.

در روش دستی(سنتی) استاد کار با استفاده از خمیر گچ که به دقت درست شده حالت انعطاف پذیری بخود گرفته است. اسکلت اصلی کار و طرح های مورد نیاز بوسیله دست در محل مورد نیاز طراحی و اجرا می گردد. در روش پیش ساخته طرح ها از قبل در قالب های مخصوص آماده می گردد.

گچ های پیش ساخته از جنس گچ به همراه پلی استایرن و فوم های فشرده می باشد که بعد از انتخاب طرح در محل سقف یا دیوار به وسیله چسپ های مخصوص چسپانده می شود. نکته قابل تذکر در مورد گچبری پیش ساخته این که نسبت به نوع سنتی سبک تر بوده و هزینه اجرا و نصب کمتر از نوع دستی آن می باشد.

آیا گچبری برای خانه لازم است؟

در مورد گچبری و ضرورت  استفاده از آن بر ای خانه نظریه های مختلفی وجود دارد. اما در کل می توان نتیجه گیری کرد که بستگی به سلیقه صاحب ملک و نوع طراحی ساختمان می باشد. بدین معنی که سبک ساختمان های امروزی خصوصا در آپارتمان سازی بیشتر به سمت استفاده از نورپردازی ها، اجرای سقف کاذب و نصب و اجرای کناف می باشد. البته از طرح های  گچبری ها نیز خصوصا برای زیبایی سقف و محل نصب لوسترها استفاده می گردد‌. نمی توان گفت اجرای گچبری از ضروریات ساختمان سازی می باشد.

این نکته همانگونه که گفته شد بستگی به سلیقه فرد دارد. بطور کلی می توان گفت زیبا سازی ساختمان خصوصا در بخش پذیرایی می تواند در خانه ها حتی واحدهای آپارتمانی اجرا گردد فارغ از این که گچبری بکار رفته پیش ساخته و یا سنتی و دستی باشد زیبایی خاصی که به منزل می دهد. هر بیننده ای را مجذوب خود خواهد کرد.

سخن آخر

در این نوشته ما به این سوال پاسخ دادیم که آیا گچبری برای خانه لازم است؟ نکته پایانی این که اگر بتوانید برای منزل خود در کنار هزینه های دیگر از گچبری برای زیبا سازی استفاده کنید ضمن حفظ اصالت، اجرای یک سبک سنتی در ساختمان سازی به زیبایی خانه نیز می توانید بیفزایید. در مورد گچبری ذکر این نکته ضروری است که لازم نیست کل منزل و اتاقها نیز کار گچبری بر روی آن انجام گردد. انجام آن بر روی سقف سالن و پذیرایی می تواند کافی باشد.

مطالب مرتبط :

قیمت گچبری

گچبری دیوار

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *