اصول گچبری

اصول گچبری با رضا پارسائی

فهرست مطالب

اصول گچبری

بی شک برای انجام هر کاری به راه و روش و اصول آن حرفه باید اشراف داشت. اگر در حرفه گچبری و گچکاری تازه کار هستید، پس باید اصول اولیه آن را خوب یاد بگیرید تا بر آن تسلط پیدا کنید.

در این مقاله می خواهیم نکاتی را به شما معرفی کنیم تا به هر چه بهتر شدن شما در این حرفه کمک شود.

اصول گچبری و گچکاری

توجه به ابزار کار

مهم ترین ابزار برای ایجاد سطح صاف و یکدست گچکاری شده ماله است. از آنجایی که شما با ماله با سطح گچکاری ارتباط دارید، ماله شما باید همیشه تمیز و در بهترین شرایط ممکن باشد. استفاده از ماله قدیمی که کج شده غیرحرفه ای است.

اگر می خواهید سطح گچکاری شده صاف و صیقلی باشد باید ابزار مناسب داشته باشید. ماله ها در ابزار فروشی ها می توان تهیه کرد. برای خرید آن حتما ماله را خوب بررسی کنید تا سالم باشد. اگر ماله تان کیفیت مناسبی داشته باشد می توانید برای مدت طولانی از آن استفاده کنید.

برای اطلاع از اصول گچبری دستی کلیک کنید

انتخاب ماله مناسب

برای شروع می توانید از یک ماله کوچکتر استفاده کنید. وقتی سرعت کارتان بالا رفت و کار کردن با آن را به خوبی یاد گرفتید می توانید از ماله بزرگتر هم استفاده کنید. یادتان باشد ماله بزرگ تر قدرت و توان کنترل کردن بیشتری می خواهد. به طور کلی ماله های استاندارد و متداول در بازار، در اندازه های 30 الی 45 سانتی متری هستند.

ماله تان همیشه باید تمیز و عاری از هرگونه گرد و خاکی باشد برای این منظور با کاغذ خشک آن را تمیز کنید. بعضی گچ کارها از ماله هایی با لبه منحنی استفاده می کنند. اگر از این ماله ها استفاده کنید به ندرت رد ماله روی سطح می ماند و کارتان تمیزتر به چشم می آید.

گچبری رضا پارسایی
گروه گچبری رضا پارسائی

برش با انبر

با انبر می توانید برش تمیزی ایجاد کنید. با وجود انبر کارتان راحت تر  می شود، مخصوصا اگر برش کاری بیش از چند تکه باشد. قبل از برش باید با مداد خطوط طرح مورد نظر را مشخص کنید. آن وقت می توانید با انبر در خطوط صاف برش ایجاد کنید. برای این کار باید انبر را روی سطح فشار دهید و چند دقیقه نگه دارید. به طور کلی در حین کار با برش باید دقت بیشتری داشته باشید تا برش کاری ها خوب انجام شود.

 

گچبری سقف
گچبری و رضا پارسائی

گچکاری چند لایه

هرگز نباید یک لایه گچ کاری بزنید. معمولا اغلب گچ کارهای حرفه ای از گچ های با کیفیت و غلظت بالا استفاده می کنند و چند لایه از آن را روی سطح می مالند. برای این کار باید گچ با کیفیت خریداری کنید.

گچ با کیفیت، ظاهر یک رنگ و یک دستی دارد و شبیه خمیر خامه ای مانند است. باید گچ را در ضخامت 3 میلی متری و دو لایه روی سطح بمالید. برای محاسبه مقدار گچ مورد نیاز هم یک حساب سرانگشتی کافی است. برای هر 9 مترمربع 25 کیلوگرم گچ کافی است. بهتر است یک کیسه گچ اضافه هم خریداری کنید تا با خیال راحت کارتان را شروع کنید.

گچبری کلاسیک رضا پارسائی

سنباده نکشیدن گچ

سطح گچ کاری شده را فقط در صورتی می توان سنباده زد که کار ضعیف انجام شده باشد. پس فقط اگر کار طبق خواسته تان پیش نرفته باشد و ایراد داشته باشد می توانید آن را سنباده بکشید. به طور کلی گچ کاری 10% به مهارت و 90% به فرمول بندی درست گچ بستگی دارد.

اگر مراحل آماده کردن گچ را خوب انجام داده باشید کارتان خوب پیش می رود و سطح خوبی به دست می آید. بنابراین در حالت عادی نباید روی سطح گچی سنباده کشید. در صورتی که سطح خوب گچ کاری نشده باشد نیاز به سنباده دارد اما هر چقدر که آن را سنباده بکشید باز هم نمی تواند به یک سطح ایده آل تبدیل شود. پس اصلا حین گچ کاری عجله نکنید و تصور نکنید با سنباده کاری مشکل حل می شود. چون گچ کاری باید از اول درست انجام شود.

مشکلات استفاده از سنباده

یکی از مشکلات این است که گچ می تواند سنباده را خراب کند. در این صورت مجبور می شوید سنباده را محکم تر روی سطح گچی فشار دهید و با این کار بیشتر به سنباده آسیب می رسانید. پس با سنباده زدن نه به نتیجه دلخواه می رسید و نه این کار عایدی دارد. مگر این که یک انباری پر از سنباده داشته باشید و بی توجه به خراب شدن سنباده سطح گچی را یکدست کنید.

مشکل دیگر سنباده زدن این است که گرد و خاک زیادی ایجاد می کند و مجبور می شوید بعد از اتمام کار برای تمیز کردن خانه زمان بگذارید. پس بهتر است از همان اول کار را درست انجام دهید.

در این مقاله نکاتی برای یادگیری اصول گچکاری و گچبری را به شما گفتیم تا با عمل کردن به آن یک گچکار موفق باشید. اگر برای گچکاری و گچبری خانه تان به کمک نیاز دارید از خدمات گروه رضا پارسائی استفاده کنید.

برای اطلاع از روش ارزش گذاری و قیمت گچبری کلیک کنید و یا استاد رضا پارسائی در تماس باشید. 09121675601

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *