انواع گچبری

انواع مختلف گچبری در دکوراسیون داخلی

ما در اینجا شما را با انواع مختلف گچبری آشنا میکنیم. در این مطالب ویژگی ها و توضیحات هر نوع گچبری ارائه داده شده، تا شما برای بکار بردن آنها در دکوراسیون خانه هایتان با اطلاعات کافی اقدام کنید.

گچبری رضا پارسایی

گچبری نقش برجسته

در این نوع از گچبری، گچ در زمینه به صورت اندود به کار میرود و پس از آن طرح را بر روی سطح گچ اجرا می شود. برای این نوع گچبری نقوش گل و گیاه بیشتر استفاده میشود و برجستگی آن زیاد است.

گچبری زبره

برجستگی این گچبری نسبت به گچبری برجسته بیش تر و از نوع برهشته کم تراست. در گچبری زبره، گوشه های طرح بدون مالش و پرداخته و فرم بریدگی و تیزی دارد.

گچبری برهشته

برجستگی در گچبری برهشته نسبت به زمینه زیاد است، به شکلی که بخش های گچبری شده کاملا برآمده اند. این نوع گچبری در دوران پیش از اسلام نیز بوده است.

گچبری کلوخی

گچبری کلوخی با نفوذ هنر غرب در قرن سیزدهم به ایران رواج پیدا کرده است که لکه نیز نام دارد. در این گچبری، برجستگی بسیار زیاد است.

گچبری پته

سابقه ی گچبری پته به قرن هشتم هجری بر می گردد. در این گچبری کرباس، آهار زده می شود، بصورتی که فرمش همانند مقوا میشود، پس از آن بر روی آن گچبری مورد نظر اجرا میشود. سپس کرباس نیز فرم گرفته به شکل آماده روی دیوار چسبیده میشود.

گچبری تخمه کن

ماده اصلی در اجرای این گچبری ،گچ سفید و نرم میباشد. ابتدا باید کمی گچ را غربال و نرم کنیم. سپس گچ را با آب مخلوط کنیم تا یک یکدستی حاصل شود. خمیر گچ را روی دیوار میمالیم و با ایجاد یک سطح صاف و یکدست، زمینه را برای کار فراهم میکنیم. گچبری تخمه کن با سه متد اجرا می شود. در این گچبری با مشکل فرسودگی بسیار کم یا حتی اصلا رو به رو نمیشویم.

گچبری مشبک

در گچبری مشبک، گچبر اول یک لایه از گچ را با فاصلهای که تعیین شده و مناسب است از زمینه اصلی ایجاد کرده و پس از گرفتن گچ، شروع به اجرای نقش میکند. درآخر نیز زمینه خالی شده تا طرح به شکل مشبک صورت گیرد.

گچبری لایه ای

در این نوع از گچبری، بیش تر برای زمانی اجرا میشود که فرد علاقه به ایجاد چند رنگ مختلف دارد. در این متد، هر لایه رنگ خاص خود را دارد و با کاردک و ابزار مخصوص گچبری برای ایجاد طرح ها با رنگ های گوناگون اقدام می شود. ضخامت هر لایه باید استاندارد باشد و بیش از حد نباشد زیرا باعث ترک خوردن لایه میشود.

گچبری کشته بری

در گچبری کشته بری، ابتدا گچ زبره نیم کش روی سطح مورد نظر کشیده و سپس بر روی آن گچ نرمه کشیده می شود. پس از گیرش گچ، لایه ی دیگر از گچ نرم ایجاد می شود و در انتها، طرح روی آن اجرا شده و با به کار بردن دم در اطراف طرح خط انداخته می شود تا دستیابی به زمینه سفت زیرین انجام گیرد. در انتها با استفاده از بومخار، بخش های اضافی کار جدا شده تا طرح مورد نظر بوجود آید.

گچبری تو پر و تو خالی

تکنیک اجرای این نوع گچبری از لحاظ عمل با گچبری برجسته تفاوت دارد. در اینجا، طرح در یک سطح صاف کنده شده تا در پشت، سطحی موازی با سطح جلو بوجود بیاد. سپس خط های اصلی که از عمق یکنواخت دارند بریده و کنده میشود.

گچبری شیر و شکری

از متدهای اصیل و قدیمی دوران اسلامی به شمار میرود. فرورفتگی و برجستگی های این سبک گچبری بسیار کم است و به چشم نمی آیند. در کل، در این گچبری نقش برجسته بسیار کم است.

گچبری رضا پارسایی
گچبری رضا پارسایی
گچبری رضا پارسایی
گچبری رضا پارسایی

4 دیدگاه دربارهٔ «انواع گچبری»

دیدگاهتان را بنویسید