نورپردازی

نورپردازی

فهرست مطالب

نورپردازی

تعریف نورپردازی چیست؟

نورپردازی در یک ساختمان، خانه یا محل تجاری و کسب وکار تفاوت زیادی ایجاد می کند. روشنایی موجود با نورپردازی در آشپزخانه ها، اتاق ها و مکان های عمومی مطلوب نیست. از نظر زیبایی شناسی مطلوب نیست و نیاز به نور مناسب در مکان های مختلف را برآورده نمی کند. بنابراین نیاز به نصب انواع چراغ ها در نقاط مختلف نمای بیرونی و داخلی منازل و ساختمان ها می باشد. هدف این مقاله این است که شما را در مورد نورهای متنوعی که برای نورپردازی قسمت های مختلف خانه شما مناسب هستند آشنا کند.

همه چیز درباره گچبری دستی کلیک کنید.

نورپردازی

نور پردازی بخشی جدایی ناپذیر از معماری محسوب می شود، زیرا به زیبایی و عملکرد ساختمان کمک شایانی می کند.
فضا و محیط با نور تعریف می‌شود. لوکوربوزیه نظریه پرداز در این باره می‌گوید:
«معماری نوعی بازی استادانه، صحیح و باشکوه با حجم‌هایی است که توسط نور ظاهر می‌شوند. چشم‌های ما طوری ساخته شده که شکل‌ها را به‌وسیله‌ی نور ببیند.»

هنگام طراحی لامپ خانگی یا اداری، انتخاب لامپ تنها بخشی از کار است. ابتدا باید تصمیم بگیرید که چگونه از این نور استفاده کنید – آیا نور کار، نور عمومی یا روشنایی بصورت تمر کزی می خواهید؟ و در هر اتاق چند لامپ لازم است؟ این فرآیند به شما امکان می دهد میزان و نوع روشنایی مورد نیاز را تجزیه و تحلیل کنید – و بنابراین از صرف هزینه برای تجهیزات غیر ضروری خودداری کنید.

نورپردازی
نورپردازی

انواع نورپردازی

می توان نوردهی مناسب داخلی خانه را به سه صورت متداول تقسیم بندی کرد.

برای اطلاع از قیمت گچبری کلیک کنید.

1-نورپردازی محیطی همگانی

یک چراغ سقفی مدرن با کیفیت بالا با یک لامپ اضافی. به صورت کیت فروخته می شود و متشکل از یک وسیله روشنایی جهانی، یک دست و روکش سقفی است که می توان آن را روی نوار چوبی نصب کرد. این پکیج همچنین شامل تمامی لامپ ها و سیم های موجود می باشد، بنابراین چراغ سقفی بلافاصله پس از نصب روشن می شود.

2-نور پردازی ویژه کارها

روشی که برای این مدل از روشنایی خانه درنظر گرفته می شود بیدین صورت است که برای شما بتواند یک منطقه ویژه را برای کار و انجام فعالیتی ویژه روشن کند.به عنوان مثال قسمت هایی از پیشخوان آشپزخانه که در آنجا ظرف ظروف را می شویید یا به پخت و پز مشغول می شوید، نیاز به این مدل از روشنایی ها دارید.که بطور معمول با لامپ مهتابی زیر کابینتی می توان این نور را فراهم نمود.یا با میزهای کنار تخت و نشیمن و …که با یک چراغ خواب یا لامپ رومیزی می توان نور آن را فراهم کرد.

3-نور پردازی هدایت شده

انجام این کار بصورت درواقع هایلایت یا تاکیدی می باشد که هدف از اجرای این روش برای نوردهی تاکید داشتن برای جلب توجه بینندگان به محیط یا یک شی خاص در خانه است. به عنوان مثال یک اثر هنری،لوازم دکوری و … گاهاً از این روش برای خارج از خانه نیز کاربرد و استفاده دارد به عنوان مثال می توان یک درخت یا ستون یا… را در نظر گرفت

نورپردازی فضاهای کوجک بدون لوستر

ممکن است برای شما شرایطی پیش بیاید که فضای یک اتاقی در دفتر کار بسیار کوچک باشد.این کوچک بودن نیز هنگامی اهمیت خود را نشان می دهد که برای شما مشکلی را بوجود بیاورد و ارتفاع سقف شما کوتاه باشد.در چنین حالت هایی به هیج وجه نباید از لوستر و لامپ آویزی استفاده کنید، چون با اصول نور پردازی منزل شما متضاد است.بهتر است برای انجام این کار در این مکان ها از نورهای نقطه ای به جای لامپ آویز استفاده کنید، همچنین لامپ های توکار که در سقف قرار می گیرند نیز گزینه خوبی برای استفاده شماست. همچنین بهتر است از نورهای نقطه ای روی دکوراسیون و وسایل دکوری منزل خود استفاده کنید.

مقاله ی اصول گچبری سقف را از دست ندید.

روش نورپردازی دیوارهای داخلی

اینکه دیوار های شما پرنور باشد چیزبدی نیست، به این معنی که در محیط های بزرگتر و یا سالن پذیرایی خانه و یا یک مغازه بزرگتر بهتر است که در دورادور محیط با استفاده از لامپ های هالوژنی نور را در محیط پخش کنید.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *