گچبری ستون

انواع کاربرد ستون و سر ستون در معماری ایرانی

در معماری ایرانی، از ابتدا ستون ملاک شکوه عمارت بوده است که معمولا به صورت ستون گچی و ستون سنگی بوده است. انواع گچبری ها و تزئینات گچی بر روی این ستونها توسط هنرمندان ماهر اجرا میشد.

در معماری مدرن که تلفیق معماری سنتی و مدرن جهان است، ستون های گچی جایگاه بخصوصی را دارد.

ابزارهای نوین ساختمانی همانند ابزار پیش ساخته گچبری پلی یورتان از آن جمله است به صورت ستون، نیم ستون و سر ستون در قالب گچبری پیش ساخته بوجود می آید.

۱-     ستونهای پیش ساخته پلی یورتان برای نصب روی دیوار.

۲-     ستون های ساده را هم می توان با انواع ستونهای گچبری تزیین کرد.

۳-     استفاده ستونها به صورت قرینه  در دو طرف ورودی‌ها و درب‌ها .

گچبری رضا پارسایی

تزئیین ستون با انواع گونا گون

تزیین ستون با کناف

کناف ها نوعی صفحه ها ی روکش دار گچی هستند، که قابلیت انعطاف پذیری و استحکام بسیار بالایی دارند و برای تزیین دیوار یا سقف استفاده می‌شود. از مزیت‌های کناف اجرای آسان آن است. همچنین در مدلهای آن تنوع بسیاری وجود دارد. پس می‌ توان به عنوان یک ایده جدید بر روی ستون نیز آن را پیاده‌سازی کرد. برای تزیین ستون با کناف می‌توانید از انواع طرح‌های گچ‌بری، قاب‌های کلاسیک و سر سطون‌های مختلف برای نمای زیباتر ستون استفاده کنید.

تزیین ستون با رنگ‌

اگر به دنبال طراحی و تزیین ستون کنار دیوار هستید. این را فراموش نکنید که از نظر طراحی ستون باید با دیوار هماهنگی داشته باشد. مثلا اگر دیوار کاغذ دیواری طرح دار دارد نیازی ندارد از طرح‌های آنچنانی برای تزیین ستون استفاده کنید. بهتون پیشنهاد میکنم یک رنگ ساده یا رنگ‌هایی که از خودشون بافت ظریفی دارند مورد استفاده قرار دهید. برای رنگ‌ ستون هم می‌توانید، انواع رنگ روغن، اکریلیک و … بکار ببرید.

طراحی ستون با گچ

گچبری ستون یکی از تکنیک‌هایی بسیار زیبا در دکوراسین داخلی منازل کلاسیک است. از آن‌جایی که در خانه‌های کلاسیک علاوه بر ستون اصلی، ستون‌های دکوراتیو هم به چشم میخورد، می ‌توان برای طراحی آن از انواع الگوهای گچ‌ بری استفاده کرد.

گچبری رضا پارسایی
گچبری رضا پارسایی

3 دیدگاه دربارهٔ «گچبری ستون»

دیدگاهتان را بنویسید