جدیدترین عکس و تصاویر گچبری سقف در سال 2022 ✔️ ✔️

گچبری یکی از هنرهای بسیار زیبا و کاربردی است که از گذشته تاکنون برای زیباسازی خانه‌ها، هتل‌ها، کافه‌ها و دفاتر اداری مورد استفاده قرار می‌گیرد. گچبری‌ها به دو صورت دستی یا کلاسیک و پیش‌ساخته یا مدرن انجام می‌شوند. گچبری دستی یا سنتی از اصیل‌ترین هنرهای آمیخته‌شده با هنر معماری است که هنرمندان آثار فوق‌العاده زیبایی را با آن در ادوار مختلف ایجاد نموده و به یادگار گذاشته‌اند. گچبری پیش‌ساخته یا مدرن نیز سبک نوینی از گچبری را به وجود آورده که با سبک دستی تفاوت‌هایی دارد. طرح‌های گچبری دستی با طرح‌های گچبری پیش‌ساخته نیز تفاوت دارند؛ اما گاهی به‌منظور ایجاد صفحات گچی تزئینی زیباتر، این طرح‌ها با یکدیگر تلفیق می‌شوند. گچبری‌ها کاربردهای گوناگونی دارند و برای فضاهای مختلفی ساخته می‌شوند. گچبری سقف، گچبری دیوار و گچبری راه‌پله از مهم‌ترین کاربردهای گچبری است.

یکی از متداول‌ترین و پراستفاده‌ترین نوع گچبری در ساختمان‌سازی، گچبری سقف است که موجب ایجاد جلوه‌ای زیباتر در سقف پذیرایی، آشپزخانه، اتاق‌ها و حتی سرویس بهداشتی و حمام می‌شود.

گچبری سقف ساختمان

از گذشته تاکنون برای ایجاد یک دکوراسیون زیبا و شیک در محیط، از گچبری سقف خانه استفاده می‌شد. صفحات تزئینی گچی مخصوص سقف، از قیمت مناسب و تنوع طرح بالایی برخوردار هستند. هنرمندان این حوزه، توانسته‌اند با خلاقیت و مهارتی که دارند از مصالح ساده‌ای همچون گچ و آب و در برخی مواقع رنگ، آثار بسیار زیبا و خاصی را ایجاد نمایند. درصورتی‌که کار خود را به افراد ماهری بسپارید، آن‌ها می‌توانند سقف خانه شما را از سادگی خارج نموده و به بهترین شکل ممکن تزیین کنند. به‌طورمعمول سقف خانه‌ها در هنگام ساخت، ساده و یکدست است و با رنگ سفید رنگ‌آمیزی می‌شوند. گاهی این سادگی و یکنواختی می‌تواند از زیبایی دکوراسیون منزل شما بکاهد.

مدل گچبری سقف

امروزه از روش‌ها و طرح‌های گوناگونی برای زیباسازی سقف‌ها از طریق گچبری استفاده می‌شود تا سبک و دکوراسیون منزل شما از ساده‌ بودن درآمده و به یک محیط زیبا تبدیل شود. قطعاً تماشای سقف سفید و یکنواخت نمی‌تواند چشم‌نواز باشد؛ اما با تغییراتی که ایجاد می‌شود، می‌تواند توجه افراد را به خود جلب نماید. به‌طورکلی ساخت صفحات تزئینی گچی برای سقف، باید توسط افراد ماهر انجام شود؛ زیرا دسترسی به سقف تا حدودی سخت است و اگر گچبر دقت و مهارت کافی نداشته باشد، نمی‎تواند ایده شما را به‌درستی اجرا نماید.

گچبری سقف ساده و شیک

به‌طورکلی امروزه از طرح‌های پرکار و تجملاتی استفاده نمی‌شود و می‌توان گفت طرفداران محدودی دارد. معمولاً از طرح‌های شلوغ و پرکار در فضاهای سنتی و خاص بیشتر استفاده می‌شود و در خانه‌ها همچون گذشته جایگاه ویژه و خاصی ندارد. امروزه سلایق افراد به سمت‌وسوی ساده‌گرایی است و هر طرح و نقش ساده‌ای را به طرح‌های شلوغ و پرکار ترجیح می‌دهند.

گچبری سقف آشپزخانه ساده

گچبری سقف نیز هرچه ساده‌تر و طرح‌های شیک‌تری داشته باشد از محبوبیت بیشتری برخوردار خواهد شد. بیشتر کارهای ساده و ظریف از زیبایی خاص و منحصربه‌فردی برخوردار هستند. ازجمله ویژگی‌های طرح‌های ساده و شیک برای سقف منازل این است که می‌توانند با انواع دکوراسیون منزل شما هماهنگی پیدا کنند.

به‌طورکلی این مسئله کاملاً واضح است که طرح‌های ساده هیچ‌گاه کهنه و قدیمی نمی‌شوند یا به‌اصطلاح از مد نمی‌افتند. نکته حائز اهمیت این است که طرح‌های ساده گچبری در بیشتر مواقع مناسب خانه‌هایی با سبک مدرن است؛ اما در خانه‌هایی با سبک کلاسیک نیز می‌توان استفاده نمود. این صفحات گچی تزئینی ساده و شیک سقف، هم به روش دستی و هم به روش پیش‌ساخته انجام می‌شود و تفاوت اصلی آن‌ها در طرح‌ها است. 

گچبری سقف با دست

همان‌طور که در ابتدا بیان شد، گچبری به دو صورت دستی یا همان کلاسیک و پیش‌ساخته یا مدرن انجام می‌شود. صفحات گچبری شده به روش دستی یا سنتی، از محبوب‌ترین سبک‌ها در این حوزه محسوب می‌شوند و به دلیل اصالت و جلال و شکوهی که به یک محیط می‌بخشند، اغلب در محیط‌های سنتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. گچبری سقف به روش دستی نیز بسیار پرطرفدار است که به ظرافت و خلاقیت بسیاری نیاز دارد. این سبک، طرح‌های ساده و پیچیده مختلفی برای زیباسازی سقف ارائه می‌دهد. گچبری به روش دستی به‌طورکلی به دست هنرمند یا همان استادکار گچبر انجام می‌شود؛ یعنی صفر تا صد کار با دستان هنرمند گچبر است.

گچبری سقف پذیرایی مستطیل

برای ایجاد تنوع و زیبایی بیشتر در گچبری سقف از فرایندهای گوناگونی همچون رنگ‌های متفاوت، نورپردازی و ترکیب طرح‌ها استفاده می‌شود. این سبک از گچبری به زمان بیشتری برای ساخت نیاز دارد؛ زیرا تمام کار با نیروی دست و ابزار دستی انجام می‌شود و شکل دادن به گچ، برای استفاده از المان‌های دیگر، بسیار سخت و ظریف خواهد بود.

جدیدترین مدل گچبری سقف

پیش از آنکه به جدیدترین طرح‌ها و مدل‌های گچبری برای سقف بپردازیم، باید گفت که در طول تاریخ و در ادوار مختلف از طرح‌های بسیار ویژه و خاصی به‌صورت متداول استفاده شده است؛ طرح‌هایی همچون نقش‌برجسته با گچ، گچبری زبره، گچبری برهشته، گچبری کلوخی یا لکه‌ای، گچبری مشبک، گچبری لایه‌ای، گچبری پته، کشته بری، تخمه بری و شیر و شکری که ازجمله طرح‌های محبوب به شمار می‌آیند. هر یک از این مدل‌ها می‌توانند طرح‌های خاص و چشم‌نوازی را خلق نمایند.

این طرح‌ها از گذشته تاکنون آثار بسیار مشهوری را خلق کرده‌اند و زیبایی چشم‌نوازی را در معرض دیدگان قرار داده‌اند؛ اما در مورد جدیدترین مدل گچبری سقف باید گفت امروزه به دلیل تغییر سلایق و سبک خانه‌ها، به‌منظور مدرنیزه شدن و سادگی محیط، گاهی این طرح‌ها را با یکدیگر تلفیق می‌کنند.

 با تماشای طرح گچبری‌های جدیدی که بر روی سقف‌ها انجام می‌شود، قطعاً متوجه این موضوع خواهید شد که با خلاقیت و ظرافت هنری استاد گچبر، چه گونه این طرح‌ها با یکدیگر تلفیق شده‌اند. امروزه از طرح‌های شلوغ و تجملاتی کمتر استفاده می‌شود و طرح‌های مینیمال و ساده می‌توانند موجب ایجاد فضایی مدرن شوند؛ حتی این طرح‌ها می‌توانند یک فضای کلاسیک را به بهترین شکل ممکن ایجاد کنند و ظاهری شیک به آن ببخشند. چند مدل از جدیدترین طرح‌ها و کاربردهای گچبری به شرح زیر است:

گچبری سقف شطرنجی

یکی از جدیدترین طرح‌های گچبری مورد استفاده در سقف‌ها، گچبری شطرنجی است. این گچبری‌ها بسیار زیبا، ساده و شیک هستند که به‌صورت مربع یا مستطیل همچون شطرنج ساخته می‌شوند. در حال حاضر این طرح طرفداران بسیاری را به خود جلب نموده است و می‌توان با استفاده از آن، طرح‌های بسیار شیک و متنوعی را برای سالن پذیرایی یا هرجای دیگر ایجاد کرد.

گچبری سقف گرد

این مدل از گچبری‌ها نیز بسیار متداول است و امروزه با جدیدترین و مدرن‌ترین طرح‌ها ترکیب شده و مورداستفاده قرار می‌گیرند. به‌طورمعمول از این گچبری‌ها برای وسط سقف و آویزان کردن لوستر و لامپ استفاده می‌شود.

گچبری نور مخفی سقف

استفاده از گچبری نور مخفی در سقف موجب سهولت اجرای نورپردازی می‌شود؛ این کار می‌تواند فضای نورپردازی را بسیار زیباتر نماید. این مدل از گچبری موجب می‌شود تا فضایی برای عبور سیم‌های برق، ال‌ای‌دی و نور مخفی ایجاد شود و سیم‌ها در مسیرهای گوناگون سالم بمانند. تناسب نورپردازی با دکوراسیون از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. نورپردازی سقف در کنار گچبری آن یکی از مهم‌ترین و بهترین انتخاب‌ها برای زیباسازی محیط‌هایی همچون کافه و رستوران است. این نوع از دکوراسیون، هزینه پایین‌تری نسبت به دیگر دکوراسیون‌ها دارد.

گچبری سقف نور مخفی

گچبری سقف آشپزخانه

سقف آشپزخانه‌ها نیز همچون سقف سایر فضاها به گچبری و زیباسازی نیاز دارد. شما می‌تواند متناسب با بودجه و سلیقه خود طرحی زیبا برای سقف آشپزخانه خود انتخاب نمایید. نکته حائز اهمیت برای گچبری سقف آشپزخانه این است که باید طرح آن با طرح سایر فضاهای خانه هماهنگی داشته باشد. هرگونه سهل‌انگاری و نادیده‌ گرفتن جزئیات می‌تواند موجب برهم‌خوردن نظم دکوراسیون منزل شما شود.

قیمت گچبری سقف و قیمت گچبری سقف دستی

عوامل گوناگونی در قیمت‌گذاری و در کل قیمت گچبری سقف تأثیر می‌گذارند؛ این عوامل شامل متراژ سقف، مصالح، دستمزد کارکنان، دستمزد استادکار گچبر و ابزار می‌شود. به‌طورکلی در ابتدا باید طرح شما مورد بررسی قرار گیرد. زیرا هر طرحی متناسب با میزان زحمت، مصالح موردنیاز و زمانی که برای ساخت نیاز دارد قیمت‌گذاری می‌شود. برخی از طرح‌ها ساده هستند و در مدت‌زمان کمتری ساخته می‌شوند؛ اما برخی از طرح‌ها پیچیده‌تر هستند و به زمان بیشتری برای ساخت نیاز دارند. طرح‌های ساده زحمت کمتری برای استادکار دارند و هرچه طرح‌ها پیچیده‌تر و ظریف‌تر باشند، زحمت استادکار گچبر نیز بیشتر خواهد بود. ازاین‌رو دستمزد او نیز با افزایش مواجه خواهد شد.

گچبری‌های سقف به روش دستی به‌طورکلی هزینه بیشتری برای شما به ارمغان می‌آورند؛ اما در مقابل با کیفیت و طول عمری که دارند می‌توانند در طول زمان مقرون‌به‌صرفه باشند. این سبک از گچبری‌ها به تعمیرات و بازسازی کمتری نیاز دارند و درصورتی‌که توسط یک شخص ماهر، با مصالح خوب و درجه‌یک ساخته شوند از کیفیت و دوام بیشتری برخوردار خواهند بود. بی‌شک در این زمینه استادکاری با مهارت استاد رضا پارسائی نخواهید یافت. استاد رضا پارسائی با 20 سال سابقه تخصصی در زمینه گچبری‌های لوکس و کلاسیک به‌صورت دستی، می‌تواند بهترین و زیباترین هنرها را در خانه و ساختمان شما اجرا کند.