گچبری نور مخفی

گچبری رضا پارسایی

فهرست مطالب

گچبری نور مخفی، یکی از مواردی است که مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است و در صورت اجرای صحیح و اصولی، جلوه ای چشم نواز به دکوراسیون داخلی می بخشد.

در واقع نورمخفی به اجرای هر نوع نور پردازی گفته می شود، که منبع تولید نور، به صورت مستقیم دیده نشود و فقط نوری که ایجاد می کند به چشم ما برسد.

چیزی که این روزها به اسم نور مخفی در بین مردم و برقکارها رواج دارد، بیشتر با استفاده از شیلنگ های نورانی در سقف ها و داخل گچبری اجرا می شود.

گچبری به کار رفته در نور مخفی

 -گچبری نور مخفی سقف سبب، سهولت اجرای نورپردازی شده و جلوه زیبایی به فضا می بخشند.

-همچنین گچبری ابزار نور مخفی، با فراهم کردن محلی برای عبور سیم های برق،ال ای دی، و نور مخفی باعث افزایش ماندگاری سیم ها و اتصالات می شوند. آنها سیم کشیها را از گرما،‌ رطوبت، نفوذ آب، پوسیدگی و ضربه های فیزیکی در امان نگه می دارند.

همینطور بخوانید درباره گچبری دستی

-این ابزار دکوراتیو، در مکان هایی که امکان اجرای سقف کاذب یا دسترسی به سقف طاصلی وجود ندارد، گزینه بهینه است.

-تناسب رنگ نورپردازی با گچبری، موضوع مهمی است. که باید مورد توجه قرار گرفته و با توجه به نوع کاربری، طراحی خاصی برای آن انجام پذیرد تا فضایی دلنشین و منحصر بفرد ایجاد کند.

گچبری رضا پارسایی

نور مخفی در راهرو ها

نورهای مخفی برای راهروهایی که فاقد هر گونه منبع روشنایی هستند بسیار مناسب اند، مخصوصا پشت دیوار های کاذب یا تابلو ها. همین نور مخفی ها می توانند چهره راهروهای شما را تغییر داده و به جلوه ببخشند.

کانتر آشپزخانه پذیرای نور مخفی

صرف یک شام عاشقانه در فضایی رومانتیک، فقط با نورپردازی ملایم فضا امکان پذیر است. پس سریع دست به کار شوید و نور های مخفی که خیره کنندگی کمتری، نسبت به منبع های نوری مثل چراغ ها و لوستر ها دارند را مهمان سالن غذاخوری یا کانتر آشپزخانه تان کنید و فضایی شاعرانه و صمیمی را برای صرف یک شام دونفره خوب را مهیا کنید.

گچبری رضا پارسایی

حمام ها و سرویس های بهداشتی

  • استفاده از نورهای مخفی، در حمام ها و سرویس های بهداشتی هم یکی از راه حل های تغییر چهره این فضاها است. معمولا این نور مخفی ها را در محل اتصال سقف و دیوار استفاده می کنند. به صورتی که دور تا دور دیوار ها را این نور های مخفی می پوشاند.

حضور هوشمندانه نور های مخفی در فضا

به جای این که راهروها یک فضای طولانی بدون هیچ گونه تزئییناتی باشند، تعدادی شلف به همراه نورمخفی های زیبا در آن طراحی و اجرا شود که جذابیت این راهرو را دو چندان می کند.

نورمخفی در راه پله ها

برای راه پله های خانه تان می توانید، دست انداز هایی از جنس نور مخفی تهیه کنید، فقط کافی است تا در دل دیوارهای بغل راه پله تان شکاف هایی ایجاد کنید و داخل ان ها ریسه های نوری کار کنید. جذابیت این راه پله های نورپردازی شده بسیار خیره کننده است.

همه چیز درباره گچبری سقف

راه پله های نورانی

البته نورپردازی راه پله ها فقط به دیواره های بغل آن ها محدود نمی شود. از این نورهای مخفی در زیر هر کدام از پله های تان استفاده کنید، این کار باعث می شود دیگر در طول شب نگران رد شدن از راه پله ها را نداشته باشید، به علاوه مخفی بودن این نور پردازی باعث می شود تا در شب برای چشم ها آزاردهنده نباشند.

گچبری رضا پارسایی

نور مخفی در پشت تجهیزات سرویس های بهداشتی

نور مخفی های که در سرویس های بهداشتی استفاده می شوند لزوما فقط نباید در سقف یا کف مورد استفاده قرار بگیرند، از آن ها می توان برای پشت اینه ها یا دیگر وسایل و تجهیزات حمام و سرویس بهداشتی استفاده کرد.

کاربرد گچبری نور مخفی

درواقع كاربرد نورمخفي، دادن حاله اي از نورحدود٢٠-٣٠سانت جلوتر ازآن است، وتامين نور محل بايد ازطريق ديگري انجام پذيرد به همين دليل تقريبا اكثر اوقات در طراحي نورمخفی، ابعاد به صورتي است كه در زير نورمخفي جايي براي هالوژن نيز تعبيه ميكنند كه فضاي بيشتري را اشغال كرده. اكثرطراحان بخاطر كمبود فضا و ارتفاع مجبور به حذف نورمخفي ميشوند.
اما اين يك راه حل بسيار ساده دارد. شما ميتوانيد نور مخفي با كمتر از ١٠سانتيمتردرمحل مورد نظر اجرا كنيد، و بجاي هالوژن هايي كه حذف كرده ايد از لوسترهاي ديوار كوب استفاده كنيد كه درقابندي ديوارها كاربرد فراواني دارد، وجلوه ي زيبايي به يك فضاي مدرن ياكلاسيك ميتواند بدهد.

گچبری رضا پارسایی

چند نکته تکمیلی

میزان و شدت روشنایی، فاکتور تعیین کننده در انتخاب نوع ال ای دی است.

همچنین بسته به نوع و کاربری اتاق می توانید از رنگ های آفتابی یا مهتابی برای روشنایی استفاده کنید.

بنابراین با اجرای نور مخفی در گچبری کلاسیک نه تنها به راحتی سیمها را از دید پنهان کرده اید،‌ بلکه ظاهری لاکچبری و لوکس به اتاق بخشیده اید.

تفاوت نور مخفی و باکس نور مخفی

از ابتدایی ترین تفاوت های نور مخفی و باکس نور مخفی این است که نور مخفی، نورها را از طریق شلنگ به سقف میتاباند. ولی باکس، نور را از طریق هالوژن ها به دیوار میتاباند. در گچبری این فرایند بسیار مهم است! زیرا در ساختمان های بتنی، پل یا پودرقرار دارد که به صورت باکس توسط گچکاران هنرمند در می آید و به دلیل نداشتن فضای کافی نمیتوان از هالوژن استفاده کرد. ولی می توان با همان هزینه نور مخفی را به صورت ابزار گلویی اجرا کرد.

در باکس کناف نور به دلخواه تابش می کند. نور مخفی هایی که در سقف های کاذب قرار می گیرند میتواند در شب به عنوان چراغ خواب مورد استفاده قرار گیرد. همچنین در شب در صورت استفاده از نورهای آرامش بخش مانند: نورهای سبز، صورتی و یا سفید به عنوان مسکن برای چشم ها باشد و فضای رمانتیک بخشد.

گچبری رضا پارسایی

تا به حال به روشنایی هایی که در حاشیه سقف ها قراردارد دقت کرده اید؟ نور پردازی های جدیدی که در گوشه و کنج و یا دور تا دور منازل، اداره ها، هتل ها، رستوران هاو تالارها وجود دارد، بسیار چشمگیر و درخشان است. این نور پردازی های میان سقف، که بسیار زیباست، چند سالی است که در صنعت ساختمان سازی وارد شده است. این جلوه های خاص با استفاده از سقف های کاذب صورت می گیرد.

نور پردازی

نور پردازی باید با دکوراسیون محیط متناسب باشد، تا حال و هوای خاص ببخشد و محیط را دگرگون کند. زیرا نورهای موجود در محیط بر روح و روان تاثیر بسیار بالایی میگذارد.

در سقف های اصلی نمیتوانید نور پردازی و نور مخفی اجرا کنید. به همین دلیل، ملزم به استفاده از سقف های کاذب هستید. این سقف ها به خاطر فضای آزادی که دارند، بسیار برای نورپردازی عالی هستند، چرا که کابل ها و سیم ها در آن مخفی می شوند و شما می توانید یک نورپردازی بدون نقص را ببینید.

گچبری رضا پارسایی

مزایا نور پردازی با نور مخفی و باکس

استفاده از سقف کاذب انرژی کمتری میگیرد و صرفه جویی در مصرف انرژی است. همچنین برای نور پردازی سقف کاذب، از لامپهای ال ای دی نیز استفاده می کنند که برق کمتری مصرف می کنند. همچنین بعضی از طرح ها، موجب بزرگی فضای محیط می شود.

سقف کاذب از جمله تزیینات سقف بنا است که برای زیبا شدن پوشش اصلی سقف در محیط نصب می شود. همچنین اگر این سقف های کاذب با نورهای رنگی مزین شود، بسیار جلوه و زیبایی به محل می دهند. نورپردازی در کنار زیبایی نمای رمانتیک و رویایی را برای شما می سازد. همانطور که در بالا اشاره کردیم از مهمترین دلایل اینکه افراد درخواست سقف کناف می کنند، همین نورپردازی های زیبا است.

توجه داشته باشید، اجرای نورمخفی و باکس نور همان مقدار که میتواند به خانه ی شما زیبایی بخشد، اگر توسط افراد گچبر ماهر نصب نگردد، همان مقدار باعث خستگی می شود و زیبایی گچبری خانه هایتان را از بین میبرد.

دیدگاه (1)

  1. گچبری سقف سالن پذیرایی - گچبری رضا پارسایی
    آوریل 11, 2022

    […] گچبری نور مخفی به صورتی است که شما نمیتوانید منبع نور را مشاهده کنید و فقط پرتوهای زیبایی که به سمت سقف بازتاب میشود قابل دید است و برای شما یک فضای رویایی را فراهم میسازد […]

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *