آموزش گچبری

آموزش گچبری

آموزش گچبری

افراد بسیاری به دنبال آموزش گچبری کلاسیک از سطح مبتدی تا حرفه ای می باشند، اما برای آموزش های خود دسترسی به منبع موثقی ندارند، با ما همراه باشید که به بررسی کامل آموزش گچبری بپردازیم.

آموزش گچبری حرفه ای

هنر گچبری که اکنون نیز طرفداران بسیاری دارد، و به علت دموده نشدن آن همواره افراد بسیاری مایل به یادگیری و به کاربردن آن هستند، و ما در این مقاله می خواهیم این مطلب را به صورت حرفه ای بررسی کنیم.

آموزش گچبری توسط رضا پارسایی

همانطور که میدانید دکوراسیون داخلی همه منازل و اداره ها برای افرادی که در آن محیط قرار دارند و افرادی که به آن محیط ها وارد میشوند بسیار مهم است.

به همین علت هم راه های زیادی برای تغییر و زیبایی دیکوراسیون داخلی این محیط های ذکر شده وجود دارند که هر کدام دارای مزایا و معایب مختص خود هستند.

از بهترین روش ها برای به کار بردن در این زمینه بکارگیری از خدمات است که به نسبت گذشه بیش از پیش پیشرفت های شگرفی در آن مشاهده می کنیم و همچنین متخصصان و هنرمندان گروه رضا پارسایی توانسته اند باعث بوجود آمدن طرح هایی شیک و به روز شوند که این هنر را در طرح های منزل شما پیاده سازی می کنیم.

به عنوان مثال در قدیم الایام و در اماکن تاریخی از گچبری سنتی استفاده میشد که باعث بوجود آمدن طرفداران زیادی در آن شده است و همچنین بسیار کاربردی نیز بوده است، اما با این وجود این سبک بسیار مورد قبول واقع نمی شود، زیرا اکثر سلیقه ها به سبک طرح های مدرن رقبت دارند و گچبری مدرن امروزه جایگاه ویژه تری را به دست آورده است.

آموزش گچبری بصورت مدرن

آموزش گچبری مدرن نقش برجسته روی انواع تابلو یا انواع سقف و دیوار و ستون را از مجموعه گچبری رضا پارسایی بخواهید. اصول گچبری دیوار کلیک کنید

مواد لوازم مورد نیاز این خدمات کاملا بی بو و بدون ضرر هستند و همچنین می توان تمام آنها را با قیمت مناسب تهیه کنید. جهت اطلاع از نحوه‌ی برآورد هزینه ها و قیمت گچبری کلیک کنید.

مواد گچبری مدرن با دیگر سبک های گچبری دارای تفاوت های بسیاری است، زیرا این خدمات نیاز به زمان برای مانور دادن و اجرای طرح های انجام شده دارند،اما گچبری های ساده به این شکل نیست و سریعتر خشک می شوند.

پس از آموزش دیدن این نوع گچبری می توانید برای خود شغلی راه دست و پا کنید یا از این خدمات برای منزل خود و اطرافیان به بهترین شکل استفاده کنید.

در دوره های آموزش گچبری رضاپارسایی ما موارد زیر را کاملا یاد میگیرید :

 • آموزش صفر تا صد گچبری مدرن و کلاسیک
 • آماده سازی طرح و مراحل قبل و بعد از اجرا
 • نحوه آماده سازی خمیر گچبری
 • آموزش گچبری و ترکیب با رزین
 • آموزش اجرا روی انواع سطوح
 •  نحوه رنگ آمیزی و ترکیب رنگ
 • آموزش چند مدل پتینه
 • آموزش گچبری سقف کلاسیک

آموزش گچبری ساده و پیش ساخته

ابزارآلات و وسایل مورد نیاز برای گچبری پیش ساخته توسط دستگاه های مخصوصی برش داده شده ، اما می توانید آنها را همچنین با اره دستی نیز برش دهید، اما برای این کار دستگاه برش سرعت و دقت لازم برای انجام این کار زیادتر می کند.

برای آموزش گچبری ساده یا گچبری های پیش ساخته به نسبت دیگر سبک های بسیار روند آسان تری دارد و شما نیازی به آموزش های تخصصی و حرفه ای در این باره ندارید.

آموزش نصب گچبری پیش ساخته هم بصورت ذیل است :

 1. نصب گچبری پیش ساخته به سقف و دیوار
 2. نصب گچبری گلویی سقف
 3. نصب گچبری با نور مخفی
 4. نصب گچبری پیش ساخته سرستون

آموزش پخت گچ

سبک گچ بصورت ورقه شفافی است که به واسطه شعله مستقیم که آتش به آن وارد می شود کدر شده و توسط 180 تا 200 درجه سانتی گراد حرارت تبدیل به گچ می شود.

در زمان پخت در کوره ۴ الی ۵ مولکول آب ذخیره درونی خود را از دست می دهد و به شکل گچ زنده به وجود می آید و در زمان ترکیب آن با آب ،مولکول هایی که از دست داده شده را مجدداً جذب می کند و بر اثر انجام این اعمال باعث افزایش حجم می شودهمین فعل و انفعالات افزایش حجم پیدا می کند که این، یکی از ویژگی های بسیار عالی گچ  را نشان می دهد که برای قالب گیری بسیار مفید است زیرا کلیه فضاهای خالی قالب را پر می کند.

پس از حرارت دادن ، حال زمان نرم کردن گچ است که هم به شکل دستی می توان انجام داد، هم با دستگاه مخصوص انجام می شود. استاد گچبری دستی سقف کلیک کنید

سنگ گچ به 3 صورت در کوره میپزد :

 1. کوره تنوری یا سنتی باشد
 2. کوره تاوه ای باشد
 3. کوره خفته گردنده باشد

گچ هر چقدر در کوره حرارت بیشتری به آن وارد شود سست تر شده و قدرت خود را از دست می شدهد، به این علت در ملات قیر چارو از گچ نیم پخته نیم کوب شده استفاده و به کار برده میشود.

گچ به علت خاصیت های فیزیکی خود می تواند قدم محکمی برای به وجود آوردن یک بنا در محدوده ای مشخص باشد.

خواص و ویژگی های کاربردی گچ

1 . زود خشک شدن

ملات گچ شامل ملات هایی است که می دانیم بسیار سریعتر خشک می شود و در حد 10 دقیقه به صورت کامل سخت و سفت می شود. با توجه به این ویژگی می توان از گچ در طاق زنی و یا ساخت تیغه های بسیار نازکتر که باید قبل از چیدن هر ردیف آجر، سخت و سفت شود در جای خو آن را قرار داده و استفاده کنیم.

2 . بیشتر شدن حجم در زمان سفت و سخت شدن

گچ ملاتی است که سفت شدن آن باعث بیشتر شدن حجم در آن می شود و پس از خشک شدن حجم کمتری پیدا می کند، این ویژگی گچ باعث برطرف شدن کم و کاستی هایی که در گچ وجود دارد می شود و نیز از ترک های احتمالی آن جلوگیری می شود و در لانه سازی حشرات استفاده کاربردی دارد.

3 . استقامت بالا در برابر آتش سوزی

گچ سخت و سفت شده مثل سنگ گچ از مولکول های آب به وجود می آید که اگر لایه گچ در برابر حرارت به وجود آمده از آتش قرار گرفته باشد آب باعث تبلود حرارت مجدد از گچ شده و جدا می شود و به شکل لایه های نازکی از آب در برابر آتش قرار می گیرد و در مدت زمان دو یا سه ساعته می توان در برابر نفوذ آتش به نقاط دیگر جلوگیری به عمل آوید.

4 . خاصیت اکوستیک بودن

گچ در مقابل لرزش های به وجود آمده صوتی خوب عمل می کند، به شکلی که حدوداً ۶۰ الی ۷۵ درصد این لرزش ها را جذب خود کرده و از انعکاس آن جلوگیری به عمل می آورد.

5 . خاصیت پلاستیک بودن

نتیجه این کار، باعث شکل گیری گچ به اشکال و نقوش زیبای گچبری می شود.

6 . رنگ

همانطور که می دانید گچ بعد از خشک شدن سفید شده و باعث بوجود آمدن نقش و جلوه زیبایی به ساختمان شما می شود.

7 . خاصیت رنگ پذیری

گچ بعد از خشک شدن می تواند هر نوع رنگی را جذب خود کند.

8 . خاصیت ترکیب شدن با رنگ

گچ را می توان با انواع رنگ های معدنی و گیاهی ترکیب کرد.

9 . مقاومت گچ

گچ در برابر نیرو های فشاری به آن ۳۰ کیلو گرم و در برابر نیرو های کششی ۵ کیلو گرم مقاومت از خود نشان می دهد، که این مقدار برای استفاده و به کاربردن در ساختمان کافی است.

10 . ارزانی گچ

گچ نیز از مصالح ساختمانی می باشد که دارای قیمتی مناسب و به صرفه است.

11 . فراوانی گچ

گچ از لحاظ فراوانی در طبیعت در ردیف پنجم جای می گیرد و می توان گفت که در همه نقاط به فراوان پیدا می شود.

طرز تهیه خمیر گچبری مدرن

در فرآیند نصب گچ بری در ساختمان ها، زمانی که آب مورد استفاده برای اختلاط با گچ به استانبول ریخته می شود (حداکثر نیمی از حجم استانبول)، اگر مقدار آب از مقدار مورد نیاز برای ساخت خمیر گچ بیشتر شود، گچ از بین می رود. وقتی سطح گچ یا گچ و خاک از سطح آب بالاتر رفت و تقریباً آبی دیده نشد، این مخلوط را حدود 5 تا 6 دقیقه هم بزنید سپس استفاده کنید. در صورت در دسترس بودن آبپاش، آب باید روی مواد پاشیده شود. از نظر تئوری، یک کیلوگرم پودر گچ برای مخلوط شدن در ملات نیاز به 0.2 لیتر آب دارد، اما در عمل برای ایجاد شکل پذیری بهتر در خمیر گچ، کارگران فرصت کار با آن را دارند.

با اندازه گیری و فرآوری ملات، دمای گچ قالب گیری گچ باید 15-20 درجه سانتیگراد بیشتر از محیط باشد که در دمای اتاق کمتر از 5-6 درجه است.
گچ بعد از پختن به دو صورت بکارمی رود :
۱- به صورت زنده: از گچ برای ساختن قالب های مخصوص آستر ساختمان استفاده می شود و برای ساخت آن گچ را در آب می ریزند و بلافاصله شروع به کار می کنند. قدرت چسبندگی گچ زنده بسیار بالاست. البته لازم به ذکر است که در طاق ها از گچ زنده با خاک استفاده می شود. زیرا خاک هم چسبندگی دارد و هم زمان گیرش را طولانی می کند.
۲- بصورت گچ کشته: دوده با گچ کشته نمی شود. گچ سخت می شود و انعطاف پذیری خود را از دست می دهد. سفت می شود خمیر گچ را نباید با روش تمیز کردن و روش به دست آوردن مخلوط کاملاً بدون سوختگی اشتباه گرفت. تا بتوان یک سطح پهن و کاملا صیقلی به ارمغان آورد.

گچ یک ماده معدنی متشکل از اکسید سولفات دی هیدرات است. اغلب دو یا سه لایه گچ مرده بر روی سطح آماده شده اعمال می شود تا بافت مورد نظر ایجاد شود.

Call Now Button