اصطلاحات گچبری

اصطلاحات گچکاری

گچبری

اصطلاحات گچبری: گچکاری و گچبری لوکس یا مدرن امروزه مهم ترین اصل در ساختمان سازی به حسای می آید و یک گچ کار حرفه ای باید بتواند خود را به بالا ترین سطح در حرفه گچبری برساند و همیشه دانش خود را به روز کند و با تمام اصطلاحات گچکاری اشنا شود.

تیم گروه گچبری رضا پارسائی سعی بر این دارد براساس تجربیاتی که خود در طی سال ها کار کردن درحرفه گچبری را به صورت تخصصی، بدست اورده است را در مقاله زیر با شما به اشتراک بگذارد.

اصطلاحات گچبری

اصطلاحات گچبری

اصطلاحات گچبری

از اصطلاحات گچکاری که رایج است می توان به :

• نازک کاری
• گچ زنده
• کشته ملات
• سخت شدن ملات
• سفیدکاری
• ملات گچ و خاک
• گچ پلیمری پاششی
• لکه گیری
• خورده کاری
• فرش کف ساختمان
اشاره نمود. برای اشنایی بیشتر همراه ما باشید.

نازک کاری:

به عملیاتی که بعد از مرحله ی سفتکاری در ساختمان انجام می شود مانند گچ کاری ،عایق کاری ، کاشی کاری ، کناف کاری ، سقف کاذب و …نازک کاری گفته می شود.
در واقع نازک کاری جزو اخرین مراحل ساختمان سازی محسوب است.

گچ زنده:

برای تهیه ی ملات گچ مقداری اب را در ظرفی می ریزیم سپس گچ رااضافه میکنیم و مخلوط میکنیم .بعد از پنج دقیقه دوباره مخلوط میکنیم. زمان استفاده از ان کمتر از  8 دقیقه می باشد چون به سرعت خشک حواهد شد.

کشته ملات:

کشته ملات از گچ بسیار نرم و الک شده تهیه شده است. چسبنده بودن گچ باعث میشود نتوانیم سطح وسیعی را با ماله انجام دهیم تا یک سطح صاف رابدست بیاوریم چون گچ به سرعت سخت خواهد شد. به همین خاطر بعد از گچ و خاک کردن دیوار و گچ کاری ، روی آن یک لایه بسیار نازک کشته ملات میگذارند تا سطحی کاملا صاف و صیقلی به ما بدهد.
از مزایای کشته ملات این است که تا قبل از خشک شدن حالت پلاستیکی خود را از دست نخواهد داد.و از نقاط ضعف کشته ملات باید به این نکته اشاره کرد که مقاومت مکانیکی پایین می باشد و در برابر ضربه مقاوم نخواهد بود و از آن باید فقط در مرحله اخر استفاده کرد.

سخت شدن ملات:

سخت شدن ملات یکی دیگر از اصطلاحات گچ کاری می باشد که به این مفهوم می باشد که قبل از خشک شدن، ملات حالت شکل پذیری خود را از دست خواهد داد و به اصطلاح سخت خواهد شد. بنابراین نمی توان ان را روی سطح به خوبی صیقلی کرد .

سفیدکاری:

نیاز به زیر سازی خاصی ندارد ولی باید به این مهم توجه کرد که سطح کار آن باید عاری ازهر گونه گرد و خاک و الودگی باشد. این مرحله از گچ کاری روی لایه ی گچ و خاک قرار خواهد گرفت.

ملات گچ و خاک:

وقتی که به گچ سفید به خاطرچسبندگی بهتر و صرفه جویی مالی و همچنین کند گیر تر کردن ملات، مقدار خاک رس الک شده اضافه می کنیم ، ملات تهیه شده را ملات گچ و خاک مینامیم. باید به این نکته توجه کنید که به دلیل کم شدن مقاومت ملات گچ و خاک از این ملات فقط روی دیوار استفاده کنید. نسبت گچ و خاک به یکدیگر در این ملات 2 به 1 می باشد. از معایب این ملات می توانیم به ترک خوردن آن اشاره کنیم. استفاده از ملات گچ و خاک در مناطقی با اب و هوای خشک عالی است.

گچ پاششی پلیمری:

گچ پاششی پلیمری بعد از پاشش با دستگاه مثل بتن سخت خواهد شد. از مزایای ان میتوان به:

• مقاومت در برابر رطوبت و حریق
• با استفاده از این ملات مرحله ی گچ و خاک حذف می شود
• تا ضخامت 10 سانتی متر قابل اجرا است
• پوشانندگی مستقیم روی سطوح بتونی و فلزی
• سرعت عمل بالای ان
• سطحی صاف بوجود می اورد.
اشاره کرد.

لکه گیری:

حفره هایی که در اثر برق کاری یا کار های تاسیساتی به وجود آمده است یا ترک هایی که به دلیل گذشت زمان و … به وجود امده است  نیاز به لکه گیری دارد. البته در ساختمان های نوساز هم در اثر برخی تغییرات تاسیساتی به لکه گیری نیاز خواهد شد.

خورده کاری:

در صورتی که حجم کار لکه گیری بیشتر باشد به این کار خورده کاری گفته خواهد شد.

فرش کردن کف ساختمان:

فرش کردن کف ساختمان به مفهوم پهن کردن ملات با ضخامت مشخص در کف ساختمان می باشد. برای انجام این کار چند نقطه را در کف ساختمان مشخص می کنند و مرجع قرار می دهند بعد با ریسمان ان ها را به هم وصل می کنندو بعد ملات را پهن می کنند.

اصطلاحات گچبری

اصطلاحات گچبری

گچ عسلی:

این نوع ملات گچی مقداری از گچ دستی شل تر است  و میزان  غلظت  آن مشابه  به غلظت عسل می باشد. برای ساخت ن آن ،گچ  را  به  آب ا ضافه می کنیم  بعد دست  را  در  کف  استانبولی  قرارمی دهیم و با حرکت  چرخشی، گچ  را با  آب مخلوط  می کنیم. باید دقت کرد که ملات  فقط  یک بار ورز داده  می شود  و  پس از چند دقیقه از  مخلوط کردن آن   می توان در شرایطی  که   از دست  نریزید  آن  را  استفاده کرد. از  این  گچ  می توان برای ساختن  قالب گچی، دوغاب پشت  طاق  ضربی  و لکه گیری های  محدود  استفاده کرد.

کلام اخر

حرفه ی گچ کاری دنیایی وسیع و مملو از ایده ها و هنرهای زیبا سازی و… است.با اینکه گچ کاری حرفه ای ارتباط مستقیم با کیفیت بالای کار دارد اما ایده پردازی و خلاقیت در گچ بری دیده خواهد شد نیز تاثیری شگرف بر لوکس و لاکچری شدن یک ساختمان است. گچ کاری و گچبری در کنار هم خواهند توانسیت شما را به یک پروژه ایده ال نزدیک کنند. امروزه با پیشرفت علم و هنر در صنعت ساختمان سازی المان های مختلف دیگری مانند کناف کاری ، سقف های کاذب و … نیز به کمک این صنعت آمده است.

 

 

اشتراک گذاری در :
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.